החלטות ופסקי דין

נגד המטופל הוגש כתב אישום בגין ביצוע עבירה של חבלה בכוונה מחמירה. ההליכים בבית המשפט הופסקו לאור העדר כשירות נפשית בזמן ביצוע העבירה וניתן צו אשפוז לתקופה מקסימלית של 20 שנה, בהתאמה לעונש המקסימלי שלצד העבירה. משרדנו ליווה את המטופל ומשפחתו בכל מהלך האשפוז, עקב בצד אגודל, החל ממעבר מדורג ממחלקה סגורה ועד למחלקה שיקומית, וכלה ביציאה לחופשות קצרות של מספר שעות אשר הלכו והתרחבו עד כדי חופשות ארוכות של למעלה משבוע.

לאחר כשנתיים של תהליך יסודי וסבלני (תקופה קצרה מאוד ביחס למקרים דומים), בהסכמת בית החולים והוועדה הפסיכיאטרית המחוזית, שוחרר המטופל מצו האשפוז וחזר לחיות חיים רגילים בחיק משפחתו.

להחלטה >>

אשפוז ראשון של מטופל צעיר בן 19 על רקע אובדני. הפסיכיאטר המחוזי ביקש להאריך האשפוז הכפוי בשבעה ימים נוספים. במסגרת ערר שהגשנו לוועדה הפסיכיאטרית, טענו  כי לא נשקפת מסוכנות מיידית מצדו של המטופל ועל כן אין הכרח להאריך האשפוז הכפוי ויש לשקול חלופת אשפוז. עמדתנו התקבלה והמטופל שוחרר מבית החולים להמשך טיפול בקהילה בתמיכת משפחתו.

להחלטה >>

אשפוז ראשון על רקע שימוש בקאנביס שהוביל למצב פסיכוטי ומסוכנות. לאחר תקופה של שבועיים בה הסכמנו לאשפוז המטופל לצורך איזון מצבו, התנגדו לבקשה להארכת האשפוז בשבועיים נוספים בכפייה, מתוך ראיה והבנה של המצב לפיו די במספר ימים בודדים נוספים בבית החולים כדי להביא להטבה שתוביל לשחרור המטופל להמשך טיפול בבית מאזן. הוועדה הפסיכיאטרית קיבלה התנגדתו להארכת האשפוז לתקופה של שבועיים ימים והאריכה האשפוז בשבוע בלבד. כפי שצפינו, לאור ניסיון רב שצברנו בתיקים דומים, לאחר שלושה ימים בלבד שוחרר המטופל מבית החולים לבית מאזן.

להחלטה >>

לאחר אשפוז בכפייה שנמשך למעלה משבועיים ביקש בית החולים להאריך האשפוז הכפוי בשבועיים נוספים. לאחר לימוד מעמיק של החומר הרפואי ממנו למדנו על רימיסיה וירידה משמעותית במסוכנות, סברנו כי אין הצדקה להארכת האשפוז בכפייה חרף עמדת בית החולים. הוועדה הפסיכיאטרית קיבלה התנגדותנו לבקשה ולקוחת המשרד זכתה בחירותה.

להחלטה >>

תיק שידע תהפוכות רבות ובסופו של יום נעשה צדק עם לקוח המשרד אשר נחקר כחשוד בביצוע עבירות מין חמורות שלא היו ולא נבראו. בתחילה נגנז התיק בפרקליטות המחוז בעילה של "חוסר אשמה". ערר שהגישה המתלוננת לפרקליטות המדינה התקבל ועילת הגניזה שונתה ל"חוסר ראיות". החשוד סרב להשלים עם ההחלטה על שינוי עילת הגניזה ופנה למשרדנו לצורך הגשת ערר נוסף. בהליך נדיר ויוצא דופן, לאחר הגשת ערר יסודי ומנומק מטעמנו, בחנה פרקליטות המדינה את התיק פעם נוספת וההחלטה על שינוי עילת הסגירה שונתה בחזרה ל"חוסר אשמה". הצדק נעשה והפעם באופן סופי.

להחלטה >>

כבר ביום המעצר של לקוח המשרד, אדם נורמטיבי נעדר כל עבר פלילי, יצאה המשטרה בכותרות על כך ש"התיק סגור" וכי נגד החשוד ראיות רבות לרבות סרטונים המתעדים ביצוע העבירה. בית המשפט נעתר לארבע בקשות להארכת מעצר, כאשר פעם אחרי פעם נשמעו באולם בית המשפט הצהרות מפוצצות על עוצמת הראיות נגד החשוד והדרך לכתב אישום נראה סלולה. בחלוף למעלה משבועיים, שוחרר החשוד מתחנת המשטרה ללא כל תנאי ותיק החקירה נסגר מחוסר ראיות.

איך כל זה קרה אתם שואלים? ליווי צמוד ואינטנסיבי של משרדנו ופגישות כמעט יום יומיות עם החשוד בתחנת המשטרה ובבית המעצר הוציאו את העוקץ משלל תרגילי חקירה ולוחמה פסיכולוגית, והובילו לתוצאה שההצהרות וההבטחות של המשטרה קרסו מול העמידה האיתנה של החשוד במהלך החקירה, אשר סרב להודות במעשה שלא ביצע חרף ימי המעצר הרבים. וכפי שכבר אמרנו: "עדיף לשלם בימים ולא בשנים".

להחלטה >>

לא אחת אנו נתקלים בתופעה של הגשת תלונה לתקיפה של אישה על ידי בן זוג מייד עם פתיחתו של הליך גירושין. כמו במקרים רבים אחרים, גם במקרה דנן התברר לנו לאחר שיחה קצרה עם החשוד כי אין בתלונה דבר וחצי דבר. יחד עם זאת עצם פתיחה של חקירה פלילית נגדו נגדו מהווה מעין "יתרון" של הצד שכנגד במסגרת הליך הגירושין, וקיומו של תיק חקירה פתוח נמצא בעוכריו. אשר על כן התגייסנו לטיפול מהיר וממוקד מול משטרת ישראל במטרה לסגור את תיק החקירה ללא כל דיחוי. פעולות רבות שביצענו הובילו לכך שתוך זמן קצר נסגר תיק החקירה, בכך נעשה צדק והתבטל לו באחת היתרון הטקטי בהגשת תלונה במסגרת הליך גירושין.

להחלטה >>

קשה לסכם את הטיפול בתיק הזה בכמה שורות. מדובר בסיפור אנושי מורכב על אדם שנאבק בקשיים רבים במהלך חייו, לרבות התמכרות לקאנביס, והגיע למצב שהוא כפסע מריצוי מאסר משמעותי בפועל. לאחר שלוש שנים של ליווי משפטי והכוונה מטעמנו, הצליח הנאשם לעבור הליך גמילה משמעותי ולשקם את חייו מהקצה לקצה. בזכות זאת, הלכה התביעה המשטרתית כברת דרך לקראת הנאשם, לרבות תיקונים דרמטיים בכתבי האישום לאחר שהנאשם כבר הודה והורשע בהם. כלל התיקים הפליליים נגד הנאשם הסתיימו בהפעלת עונש המאסר על תנאי בלבד אשר ירוצה בדרך של עבודות שירות.

להחלטה >>

המרכז לגביית קנסות הטיל עיקול על חשבון הקנטינה של לקוח משרדנו המרצה מאסר בגין אי תשלום פיצוי בהליך פלילי בסך 100,000 ₪, מחצית מהסכום הינה תוצאה של ריבית פיגורים. לאחר שהגשנו לבית המשפט המחוזי בקשה מפורטת ומנומקת, חרף התנגדות המדינה וקורבן העבירה, הצלחנו פעם נוספת לשכנע את בית המשפט להקל משמעותית על הנאשם ולבטל 60% מריבית הפיגורים. בעקבות כך שולם סכום הפיצוי העדכני והעיקול על חשבון הקנטינה הוסר.

להחלטה >>

דוגמא מצוינת לעבודה משפטית מהירה ומדוייקת שמנעה אשפוז כפוי. בעקבות פניה דחופה של הורי קטינה למשרדנו לאחר קבלת צו אשפוז בכפייה שניתן במעמד צד אחד, פנינו עוד באותו היום לבית המשפט לנוער שנעתר לבקשתנו והורה על עיכוב ביצוע צו האשפוז עד לדיון במעמד הצדדים. בעקבות עיכוב הביצוע נמנע האשפוז הכפוי ובחלוף מספר ימים לאור התייצבות במצבה הרפואי של הקטינה, חזרה בה המדינה מהבקשה לצו אשפוז כפוי.

להחלטה >>

קטין שאושפז לראשונה בחייו בהסכמה אך סרב לקבל טיפול תרופתי. לאור כך פנה בית החולים בבקשה להאריך האשפוז ולמתן טיפול תרופתי בכפייה. לאחר דיון ארוך בוועדה משהובהר כי הקטין אינו מסוכן לעצמו או לסביבה ולא נמצאה הצדקה לכפיית טיפול תרופתי על הקטין, נעתרה הוועדה (בדעת רוב) לבקשתנו להורות על שחרור הקטין מבית החולים ובכך נדחתה בקשת בית החולים להמשך אשפוז בכפייה.

להחלטה >>

לקוחת המשרד נעצרה על ידי משטרת ישראל בחשד להצתה מכוונת של ביתה. לאחר חקירה קצרה בעודה במעצר הוסר החשד לפלילים. במקום לשחררה בחזרה לביתה, הוצאה על ידי הפסיכיאטר המחוזי הוראת אשפוז "אזרחית" כפויה ללא כל בסיס רפואי ומשפטי. ערר שהגשנו למחרת היום התקבל והלקוחה שוחררה מבית החולים בחזרה לביתה ללא כל תנאי.

להחלטה >>

לקוח המשרד אושפז בהסכמה לתקופה של שבועיים במחלקה פסיכיאטרית בבית חולים "רגיל". לאחר תקופה זו הודיע על רצונו להשתחרר לביתו. הפסיכיאטר המחוזי הוציא על אתר הוראת אשפוז כפויה והחליט על העברת המטופל לבית חולים פסיכיאטרי. ערר שהגשנו למחרת היום התקבל תוך קבלת כל טיעוננו בדבר היות הוראת האשפוז הכפויה נטולת כל בסיס רפואי ומשפטי. הלקוח שוחרר בחזרה לביתו ללא כל תנאי. 

להחלטה >>

לקוח המשרד אשר הוגש נגדו כתב אישום פלילי וההליכים הופסקו בשל העדר כשירות לעמוד לדין. מדובר במטופל חולה סכיזופרניה בעל רקע של מספר אשפוזים קודמים. לאחר ליווי ארוך של משרדנו במסגרת האשפוז אשר כלל מציאת חלופה לאשפוז במסגרת קהילתית, החליט המטופל כי ברצונו להשתחרר בחזרה לחיק משפחתו. בית החולים התנגד לשחרור המטופל עד אשר יסכים ללכת למסגרת קהילתית. לאחר דיון ארוך בוועדה, לאור מסוכנות נמוכה לעצמו ולסביבתו, התקבלה עמדתנו לפיה אין מקום לכפות על המטופל תוכנית שיקום במסגרת קהילתית ויש לכבד רצונו להשתחרר מצו האשפוז בחזרה חיק משפחתו.

להחלטה >>

תיק זה הגיע לטיפול משרדנו לאחר שהנאשם נעצר עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. לאחר ניהול משא ומתן עיקש אך מדוייק מול יחידת התביעות, העמדנו אותם על כך שאין כל ראיה להתרחשות תאונת הדרכים "בכוונה" וכי מדובר בתאונת דרכים אשר התרחשה עקב "רשלנות" הנאשם – זאת חרף היות התאונה מצולמת!. כתב האישום תוקן לקולא באופן משמעותי ובמקום עמדה עונשית של מספר שנות מאסר הצלחנו להגיע להסכמה עם התביעה לריצוי של מספר חודשי מאסר בלבד.

להחלטה >>

ככלל, עמדת התביעה במקרים בהם מופסקים עבודות שירות עקב מצב בריאותי של הנאשם היא לריצוי יתרת עבודות השירות בדרך של מאסר מאחורי סורג ובריח. זו גם הייתה עמדת התביעה בתיק זה. לאחר משא ומתן אשר נמשך קרוב לשנה, הצלחנו לשכנע את התביעה כי מדובר במקרה חריג ביותר המצדיק ביטול עבודות השירות ומתן גזר דין חדש. בית המשפט אשר נחשף לנסיבות החריגות של תיק זה כיבד הסכמת הצדדים וביטל את יתרת עונש המאסר בעבודות שירות אשר עמדה על 8 חודשים.

להחלטה >>

במסגרת משא ומתן עם התביעה התקבלה עמדתנו כי למרות היות האירוע מצולם, קיים קושי ראייתי להוכיח כי המגע בין החשוד לקטינה עולה כדי עבירת מין. לאור הקושי הראייתי ובהתחשב בגילו ומצבו הבריאותי של החשוד, הצלחנו לסיים תיק זה בהסדר מותנה בהודאה בביצוע עבירת תקיפה בלבד ובתשלום פיצויים וקנס.

להחלטה >>

במסגרת משא ומתן עם התביעה התקבלה עמדתנו כי למרות שמדובר באירוע של תקיפת קטין על ידי מטפלת בגן, מדובר בנסיבות חריגות ביותר המצדיקות סיום התיק בהסדר מותנה, בתשלום פיצויים וכתיבת מכתב התנצלות בלבד. 

להחלטה >>

המרכז לגביית קנסות הטיל עיקול על חשבון הקנטינה של לקוח משרדנו המרצה מאסר בגין אי תשלום פיצוי בהליך פלילי בסך 62,500 ₪. לאחר הליך משפטי מורכב וממושך חרף התנגדות המדינה ואחד מקורבנות העבירה, בוטלה בהחלטת בית משפט תקדימית 50% מריבית הפיגורים והעיקול על חשבון הקנטינה הוסר.

להחלטה >>

כתב האישום המקורי ייחס לנאשם ייבוא של קילו סם מסוג מתאקטינון וניסיון להחזקת הסם. לאחר הליך משא ומתן ארוך עם הפרקליטות שכלל הליך גישור בבית המשפט התקבלו טענותינו בדבר קשיים ראייתים משמעותיים ביותר. עבירת הייבוא נמחקה וכמות הסם הוגדרה "כלא ידועה". על הנאשם הוטל עונש מאסר של 15 חודשים הכולל הפעלת מאסר על תנאי בן 6 חודשים שהיה נגדו.

להחלטה >>

הכלל בעבירות סמים חמורות הוא כי רק במקרים נדירים וחריגים ישוחררו נאשמים לחלופת מעצר. במקרה זה, תיק של ייבוא קילו סם מסוג מתאקטינון וניסיון להחזקת הסם, הצלחנו על אף התנגדות הפרקליטות לשכנע את בית המשפט להורות על שחרור הנאשם למעצר באיזוק, למרות עבר רלוונטי בתחום עבירות הסמים ומאסר על תנאי שהיה תלוי ועומד נגדו.

להחלטה >>

מעצר שהחל בקול תרומה רמה והסתיים בשחרור כלל הנאשמים למעצר בית אף ללא איזוק אלקטרוני. כתב האישום ייחס לשמונה נאשמים תקיפה אכזרית של שוטר, לאור יום בטבורה של עיר, ללא כל סיבה. לאחר שלמדנו חומר הראיות באופן יסודי ואינטנסיבי תוך זמן קצר, טענו בבית המשפט כי העובדות המתוארות בכתב האישום ובתקשורת רחוקות מאוד מהמציאות. בית משפט השלום קיבל טענותינו לגבי חולשה בראיות והורה על שחרור הנאשמים אותם ייצגנו. ערר הפרקליטות לבית המשפט המחוזי נדחה.

להחלטה >>

רכב בשווי 150,000 ₪ נתפס במסגרת תיק סמים והמדינה ביקשה לחלטו. במסגרת בקשה לשחרור הרכב בתנאים שהגשנו לבית משפט, עמדנו על קיומם של פגמים וכשלים משפטיים רבים בהליך בו נקטה המדינה בתיק זה. לאחר שני דיונים בבית המשפט במסגרתם קיבל בית המשפט טענותינו המשפטיות, נאותה המדינה לקבל המלצת בית המשפט והסכימה על שחרור הרכב בתנאי הפקדת מזומן בסך 10% מערך הרכב בלבד!

להחלטה >>

מקרה נוסף וזהה לחלוטין למקרה – ביטול צו לטיפול מרפאתי כפוי במסגרת ערר לוועדה פסיכיאטרית מחוזית 1.
לקוח המשרד נמצא תחת צו לטיפול מרפאתי כפוי תקופה ארוכה. הפסיכיאטר המחוזי קיבל המלצת הרופא המטפל (מטעמו) וביקש להאריך הצו פעם נוספת. הוועדה המחוזית קיבלה טענותינו כי אין כל עילה והצדקה משפטית להאריך הטיפול הכפוי. הלקוח קיבל בחזרה את חירותו. חשוב לציין כי הלקוח פנה לוועדה המחוזית בבקשה דומה פנה למשרדנו אך הצו לא בוטל.
מה ההבדל אתם שואלים? גם במקרה דנן, לימוד מקיף של המקרה, מספר פגישות ארוכות עם הלקוח, כולם תוצאה של ניסיון מוכח ומקצועיות בתחום הובילו לתוצאה הרצויה.

להחלטה >>

לקוח המשרד נמצא תחת צו לטיפול מרפאתי כפוי תקופה ארוכה. הפסיכיאטר המחוזי קיבל המלצת הרופא המטפל (מטעמו) וביקש להאריך הצו פעם נוספת. הוועדה המחוזית קיבלה טענותינו כי אין כל עילה והצדקה משפטית להאריך הטיפול הכפוי. הלקוח קיבל בחזרה את חירותו. חשוב לציין כי הלקוח פנה לוועדה המחוזית בבקשה דומה פנה למשרדנו אך הצו לא בוטל. מה ההבדל אתם שואלים? ניסיון מוכח ומקצועיות בתחום.

להחלטה >>

מקרה לדוגמא המסביר מדוע אין להסכים "אוטומטית" להפקדת מזומן בגובה 30% מערך הרכב כתנאי לשחרורו.
שלושה כלי רכב יוקרתיים נתפסו לצורך חילוט במסגרת חקירה משטרתית. לאחר דין ודברים עם המדינה בהם הדגשנו הקשיים המשפטיים והראיתיים בתיק, הגענו להסכמה, ללא צורך בדיון, על שחרור כלי הרכב היוקרתיים בתנאי הפקדת מזומן בגובה 2.5% מערך הרכבים בלבד. בית המשפט נעתר לבקשה והורה על שחרור הרכבים בתנאים מקלים ביותר.

להחלטה >>

נגד הנאשם הוגש כתב אישום בגין ביצוע עבירת שוד. העבירה בוצעה בחלוף גשלושה חודשים בלבד מאז הרשעתו בעבירה זהה לחלוטין. חרף עבר פלילי רלוונטי ביותר ומאסר על תנאי, בית המשפט העליון מקבל את הערר, הופך את החלטת בית המשפט המחוזי ומורה על שחרור הנאשם לחלופת מעצר של איזוק אלקטרוני.

להחלטה >>

נגד לקוחות המשרד, זוג הורים נורמטיביים ומסורים נפתחה חקירה בחשד לביצוע עבירות אלימות נגד ילדיהם. התיק נסגר בעילה של חוסר ראיות. ההורים עמדו על כך שהתלונה כוזבת לחלוטין וסרבו להשלים עם עילת הסגירה אשר מכתימה את שמם. צילמנו ולמדנו את חומר החקירה. ערר הוגש לפרקליטות. ההורים צדקו והצדק נעשה. עילת הגניזה שונתה לחוסר אשמה.

להחלטה >>

המרכז לגביית קנסות הטיל עיקול על חשבון הקנטינה של לקוח משרדנו המרצה מאסר בגין אי תשלום פיצוי בהליך פלילי בסך 300,000 ₪. לאחר הליך משפטי מורכב וממושך וחרף התנגדות המדינה, בוטלה בהחלטת בית משפט תקדימית ריבית פיגורים בסך 200,000 ₪ והעיקול על חשבון הקנטינה הוסר.

להחלטה >>

או שלחו אלינו אימייל במיידי!


האמור באתר זה הינו מידע כללי וראשוני בלבד. כמו כן האמור אינו מובא בשום מקרה כייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו מבלי להיוועץ בעורך דין העוסק בתחום, וזאת בטרם ביצוע פעולה ו/או קבלת החלטה.
הדברים הכתובים באתר, נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות בחלוף הזמן.

© כל הזכויות שמורות לעו"ד נעם שביט – עורך דין פלילי

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן